مقالات

دستورالعمل ایمنی مساجد وتکایا

1. در فضاهای تجمعی پرتراکم مانند زیارتگاه ها، مساجد، حسینیه ها، و تکایا به ازای 50 تا 300 نفر دو راه خروج، از 301 تا 1000 نفر سه خروجی و بیشتر از 1000 نفر چهار خروجی دور از هم که همواره باز و بدون هرگونه مانع باشند لازم و ضروری است.
2. رعایت فاصله مناسب سیم ها، اتصالات و ادوات برقی از مواد و مصالح قابل اشتعال مانند پرچم، پلاکارد، پرده، فرش، تابلو و ... الزامی است.
3. هر فیروز برق باید استاندارد باشد و از بکارگیری فیوزهای تقویت شده و غیر استاندارد جداً خودداری شود. گرفتن انشعابات متعدد از یک پریز برق و وارد آوردن بار بیش از ظرفیت، موجب آتش سوزی الکتریکی می شود.
4. استفاده از لامپ های برق ولتاژ بالا، بدون حباب و حفاظ مناسب، خطر آخرین و خسارت بار است.
5. قبل از استفاده از وسایل گرمازا از استاندارد و سالم بودن آن اطمینان حاصل شود.
6. در صورت استفاده از بخاری های نفتی باید قبل از پر کردن منبع سوخت، بخاری خاموش شود.
7. هنگام گرفتن انشعاب از لوله کشی گاز حتماً از شیلنگ های فشار قوی مخصوص و بست مناسب استفاده شود.
8. رعایت حداقل یک متر فاصله بین وسایل گرمازا و لوازم قابل اشتعال مانند پشتی، فرش، پرچم و ... الزامی است.
9. قبل از بهره برداری از دستگاه حرارت زا مانند : بخاری ها، سیستم حرارت مرکزی و امثالهم دودکش را نظافت و از باز بودن مسیر دودکش اطمینان حاصل کنید.
10. دودکش ها در ناحیه منتهی به فضای باز باید مجهز به کلاهک باشند تا از افتادن اجسام داخل دودکش و انسداد آن و همچنین کوران هوا در زمان وزش تند بادها مصون باشند.
11. دودکش ها نباید در مجاورت پرده، چادر برزنتی و مواد قابل اشتعال قرار گیرد و از محل کاملاً امن با قابلیت غیر قابل اشتعال عبور داده شود.
12. برای افراد سالخورده و کودکان حتماً باید مکانی امن در نزدیکترین نقطه به راه خروجی پیش بینی شود.
13. برای گرم کردن فضای داخل چادرهای تکایا، از بخاری های دمنده با استقرار در خارج از چادر که هوای گرم را به داخل می دمند استفاده شود.
14. از نگهداری مواد نفتی و مایعات قابل اشتعال در داخل این اماکن و نیز محل پخت غذا خودداری شود.
15. آغشته کردن چادرهای برزنتی به روغن و مواد نفتی برای جلوگیری از نشت رطوبت باران موجب شعله وری و آتش سوزی سریع چادر خواهد شد.
16. در همه قسمت ها به ویژه محل پخت غذا حتماً باید به اندازه کافی کپسول های آتش نشانی سیار موجود باشد و کارکنان با طریقه استفاده از آنها آشنا باشند.
17. یک دستگاه قرقره آب آتش نشانی با استفاده از شیلنگ فشارقوی به متراژ 20 متر و سرلوله مخصوص متصل به شبکه آب موجود در کنار درهای ورودی و خروجی نصب شود.
18. همه مدیران، مسئولان و خدمه مساجد، حسینیه و تکایا با مراجعه به نزدیکترین ایستگاه آتش نشانی محل، مسائل ایمنی و چگونگی مقابله با آتش سوزی ها و حوادث دیگر را آموزش ببیند.
19. از روشن کردن هرگونه شعله روباز در داخل و یا کنار چادر تکایا برای گرم کردن محیط، پخت غذا، چای و غیره جداً خودداری کنند. توصیه می شود مکان مناسبی در نقطه دیگری دور از محیط تکایا به این امر اختصاص داده شود.
20. در صورت بروز آتش سوزی ضمن حفظ خونسردی و خارج کردن افراد از داخل این اماکن، همزمان با اطلاع دادن آن به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی از طریق تلفن 125، برای خاموش کردن آتش سوزی با وسعت کم، در حد بستن شیر بخاری نفتی و یا گازی و یا استفاده از خاموش کننده های دستی، اقدام کنند

دیدگاه خود را بیان کنید:

کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سبزوار است.